Populaţia Terrei ar putea ajunge la 11 miliarde de oameni până în anul
2100, o prognoză care depăşeşte cu 800 de milioane de persoane o
previziune precedentă din 2011, potrivit unei noi analize de ordin
statistic. Această creştere a populaţiei mondiale va avea loc datorită
faptului că numărul naşterilor din Africa nu a scăzut la fel de repede
şi de mult pe cât arătau proiecţiile statistice iniţiale. Prin urmare,
populaţia Africii va creşte până în 2011 de aproape patru ori şi va
ajunge la 4,2 miliarde de persoane. Potrivit estimărilor, populaţia de
pe celelalte continente nu va cunoaşte schimbări dramatice. Organizaţia
Naţiunilor Unite a anunţat că populaţia Terrei a ajuns la 7 miliarde de
persoane în octombrie 2011 - o creştere uluitoare, în condiţiile în care
doar 5 milioane de oameni trăiau pe Terra în anul 8000 î.e.n. şi doar 1
miliard în 1805.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu