Sâmbătă, de la ora 17, orga din sala de muzică a Castelului Peles va răsuna din nou după decenii de tăcere şi după o minuţioasă restaurare finanţată de ExcesMusic. Recitalul eveniment al carui protagonist va fi organistul Remus Henning se înscrie în cadrul celei de-a treia ediţii a Stagiunii Sunetul Muzicii, eveniment organizat de Muzeul Naţional Peleş, ExcesMusic şi Radio Romania Cultural. Recitalul va contine creaţii de Claude Balbastre, Antonin Dvorak, Louis Vierne şi Johann Sebastian Bach. Orga Castelului Peles a fost construită in anul 1904 de firma Rieger (Jägerndorf). Este vorba de un instrument cu o dispozitie romantică, registrele fiind dispuse pe două manuale si pedalier. Instrumentul se află intr-o nisă intre două incăperi si poate fi cântat din două console.
Edițiile din 27 sept. și 4 oct. 2014. Către Pacea Eternă? Geopolitica în
contextul filosofiei relațiilor internaționale
-
*Invitat: cercet. șt. dr. Lucian-Ștefan Dumitrescu*
„Nu ne putem dezbăra de-o anumită revoltă sufletească, când privim
acțiunile oamenilor pe ...
Acum 11 ani






0 comentarii:
Trimiteți un comentariu