Intre 28 August si 1 septembrie se desfăşoară la Tokyo a IX a ediţie a
Concursului Internaţional de Muzică România, organizat de Societatea
Română de Muzică din Japonia, condusă de Kazuko Shimada. La competiţia
din acest an s-au înscris 116 muzicieni, atraşi fiind atât de premiile
în bani, cât şi de perspectiva susţinerii unui turneu în România, ţara
noastră fiind văzută ca o rampă de lansare europeană. Concursul are
următoarele secţiuni: pian, canto, intrumente cu coarde, instrumente de
suflat, percuţie şi ansambluri camerale. Din juriul de specialitate fac
parte şi doi români: Ulpiu Vlad – vicepreşedintele Uniunii
Compozitorilor şi Muzicologilor Şi Sebastian Crăciun – realizator Radio
România.
Laureaţii ediţiei trecute a competiţiei vor susţine un turneu în ţara
noastră în luna octombrie, cântând în spaţii culturale importante precum
Sala Radio sau Castelul Peleş.
Radio România Cultural este partenerul acestui concurs la ultimele 5 ediţii.
Edițiile din 27 sept. și 4 oct. 2014. Către Pacea Eternă? Geopolitica în
contextul filosofiei relațiilor internaționale
-
*Invitat: cercet. șt. dr. Lucian-Ștefan Dumitrescu*
„Nu ne putem dezbăra de-o anumită revoltă sufletească, când privim
acțiunile oamenilor pe ...
Acum 11 ani





0 comentarii:
Trimiteți un comentariu