Prima pagina » » Concursul România din Japonia – ediţia a IX-a

Concursul România din Japonia – ediţia a IX-a

Publicat de Radio Romania Cultural, duminică, 25 august 2013 | 21:35

  Intre 28 August si 1 septembrie se desfăşoară la Tokyo a IX a ediţie a Concursului Internaţional de Muzică România, organizat de Societatea Română de Muzică din Japonia, condusă de Kazuko Shimada. La competiţia din acest an s-au înscris 116 muzicieni, atraşi fiind atât de premiile în bani, cât şi de perspectiva susţinerii unui turneu în România, ţara noastră fiind văzută ca o rampă de lansare europeană. Concursul are următoarele secţiuni: pian, canto, intrumente cu coarde, instrumente de suflat, percuţie şi ansambluri camerale. Din juriul de specialitate fac parte şi doi români: Ulpiu Vlad – vicepreşedintele Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor Şi Sebastian Crăciun – realizator Radio România.

Laureaţii ediţiei trecute a competiţiei vor susţine un turneu în ţara noastră în luna octombrie, cântând în spaţii culturale importante precum Sala Radio sau Castelul Peleş.


Radio România Cultural este partenerul acestui concurs la ultimele 5 ediţii.
Share this article :

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 
Copyright © 2009-2014. Radiocultura - Toate drepturile rezervate!