
Expoziţia de fotografii "Mărginimea Sibiului" va fi vernisată în această
seară, de la 17.30, la Muzeul Ţăranului Român din Capitală şi va putea
fi vizitată până pe 1 septembrie, urmând să fie itinerată la Muzeul
Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca şi în Elveţia. La sud de
Sibiu, la poalele Carpaţilor, se află o microregiune care seduce prin
caracterul său deosebit, Mărginimea Sibiului. Patria lui Octavian Goga
şi a lui Emil Cioran, ţinut al oierilor, care îşi duceau turmele până în
Moldova şi Crimeea, teritoriul Mărginenilor a păstrat şi a conservat
tradiţii unice, ansambluri naturale şi monumentale de excepţie.
Asociaţia Swiss WebAcademy a lansat un proiect de valorificare pe termen
lung a acestei zonei, pe cât de inovator, pe atât de ambiţios, care
oferă informaţii accesibile publicului larg şi foarte utile
cercetătorilor: site-ul marginimeasibiului.com, realizat în parteneriat
cu Complexul Naţional Muzeal Astra, Astra Film, Muzeul Naţional
Brukenthal, Muzeul Naţional al Ţăranului Român. Site-ul este proiectat
să devină o adevărată arhivă online de fotografii şi documente istorice
provenind din instituţii partenere. Pentru a inaugura acest portal web,
Muzeul Naţional al Ţăranului Român şi Asociaţia Swiss WebAcademy au
organizat o expoziţie temporară ilustrând trecutul şi prezentul zonei
Mărginimii Sibiului, punând în valoare tradiţii şi aspecte mai puţin
cunoscute din această regiune, prin expunerea a 200 de fotografii
inedite.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu