Favoritii remarcati in etapa a II a s-au impus și în cele șase finale. Foarte strânsă a fost lupta la secțiunea instrumente cu coarde, acolo unde violista Ayako Tahara a reușit să se impună în fața a cinci violoniști.
Sextetul Asayake s-a detașat clar la secțiunea muzică de cameră, continuând interpretarea la înalt nivel a sextuorului de Francis Poulenc.
Foarte spectaculoasă și stânsă din punct de vedere valoric a fost finala percuționiștilor, acolo unde Hironobu Nagata, după ce în etapa a doua a impresionat prin dominarea marimbafonului, în finală a făcut o demosrație de virtuozitate, interpretând la zeci de intrumente de percuție melodice, membranofone și idiofone, o fantastică lucrare a compozitorului sârb Nebojsa Jovan Zivkovic.
O secțiune mai puțin valoroasă a fost cea de la canto, acolo unde juriul a fost nevoit să acorde un singur premiu II, cântărețul remarcat fiind baritonul Hitoshi Fujiyama.
La suflători trei din cele patru premii au fost câștigate de saxofoniști, ceea ce denotă marea dragoste a japonezilor pentru acest instrument, ușor neglijat în România. S-a impus Keito Kadoguchi.
Șase finaliști interesanți și apropiați din punct de vedere valoric au fost la pian. A fost greu de ales între stiluri diverse, între concepții interpretative diferite. A câștigat cea mai tânără competitoare, pianista de numai 17 ani Shiori Kuwahara. Ea a reușit să îmbine forța și lirismul, tehnicitatea și sensibilitate, construind o versiune solidă a Sonatei op.36, nr.2 de Serghei Rahmaninov.
Pe câțiva dintre acești laureați îi veți putea vedea anul viitor pe scenele din România, cu ocazia turneului pe care îl vor susține în țara noastră. Cu remarcațiiediției trecute a competiției vă veți putea întâlni în luna octombrie, când vor cânta în spații culturale importante precum Castelul Peleș - 26 octombrie, concert care va însemna și finalul ediției a III a a Stagiunii Sunetul Muzicii sau Sala Radio - 28 octombrie.
Văzut în ansamblu, Concursului Internațional de Muzică ClasicăRomânia, este o competiție de un nivel valoric ridicat, este o inițiativă unică, o manifestare care aduce țara noastră în atenția presei și muzicienilor asiatici. Să sperăm că în edițiile următoare interpreții japonezi se vor apleca cu mai multă atenție spre creația românească, o vor înțelege mai bine și o vor promova în concerte ulterioare. Această competiție niponă este o șansă de a promova în mod eficient cultura muzicală românească în spațiul asiatic.





0 comentarii:
Trimiteți un comentariu