
Spectacolul "Otello", într-o versiune regizorală nouă, semnată de Vera
Nemirova, pus în scenă la Opera Naţională Bucureşti, va avea premiera pe
6 septembrie, în cadrul Festivalului Internaţional "George Enescu",
care are loc în Capitală. Astfel, după succesul concertului în aer liber
"Promenada Operei", din 24 august, în timpul căruia au fost dezvăluite
surprizele noii stagiuni, Opera Naţională Bucureşti prezintă în
Festivalul Internaţional "George Enescu" două titluri de excepţie:
"Otello", de Giuseppe Verdi, într-o nouă montare, şi "Oedipe", de George
Enescu. Spectacolul "Otello", după tragedia lui William Shakespeare,
este prezentat de această dată în viziunea regizorală a Verei Nemirova,
artistă de origine bulgară, care a pus în scenă titluri importante din
repertoriul liric. Conducerea muzicală îi aparţine dirijoarei de origine
canadiană Keri-Lynn Wilson, invitată a Festivalului Enescu. Dirijoarea
Keri-Lynn Wilson a colaborat cu numeroase orchestre din lume, precum
filarmonicile din Montreal, Toronto, Los Angeles şi St. Louis. Onoare,
iubire, putere, gelozie, ură, răzbunare sunt trăsături ale personajelor
din piesele lui William Shakespeare şi teme preferate în operele lui
Giuseppe Verdi. Opera "Otello" a avut premiera mondială la Teatro alla
Scala din Milano, în 1887, înregistrând un succes enorm.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu