Prima pagina » » Spectacolul "Otello", într-o versiune regizorală nouă, în premieră la ONB

Spectacolul "Otello", într-o versiune regizorală nouă, în premieră la ONB

Publicat de Radio Romania Cultural, luni, 2 septembrie 2013 | 11:29

Spectacolul "Otello", într-o versiune regizorală nouă, semnată de Vera Nemirova, pus în scenă la Opera Naţională Bucureşti, va avea premiera pe 6 septembrie, în cadrul Festivalului Internaţional "George Enescu", care are loc în Capitală. Astfel, după succesul concertului în aer liber "Promenada Operei", din 24 august, în timpul căruia au fost dezvăluite surprizele noii stagiuni, Opera Naţională Bucureşti prezintă în Festivalul Internaţional "George Enescu"  două titluri de excepţie: "Otello", de Giuseppe Verdi, într-o nouă montare, şi "Oedipe", de George Enescu. Spectacolul "Otello", după tragedia lui William Shakespeare, este prezentat de această dată în viziunea regizorală a Verei Nemirova, artistă de origine bulgară, care a pus în scenă titluri importante din repertoriul liric. Conducerea muzicală îi aparţine dirijoarei de origine canadiană Keri-Lynn Wilson, invitată a Festivalului Enescu. Dirijoarea Keri-Lynn Wilson a colaborat cu numeroase orchestre din lume, precum filarmonicile din Montreal, Toronto, Los Angeles şi St. Louis. Onoare, iubire, putere, gelozie, ură, răzbunare sunt trăsături ale personajelor din piesele lui William Shakespeare şi teme preferate în operele lui Giuseppe Verdi. Opera "Otello" a avut premiera mondială la Teatro alla Scala din Milano, în 1887, înregistrând un succes enorm.
Share this article :

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 
Copyright © 2009-2014. Radiocultura - Toate drepturile rezervate!