
Tetralogia "Inelul Nibelungilor", de Richard Wagner, va fi prezentată,
în premieră, la Bucureşti, la Festivalul "George Enescu", prima parte a
seriei începând cu "Aurul Rinului", în seara de 15 septembrie.
Festivalul Internațional "George Enescu" celebrează anul internațional
Richard Wagner prezentând, în premieră, tetralogia "Inelul
Nibelungilor". "Aurul Rinului", "Walkiria", "Siegfried" și "Amurgul
Zeilor", unele din cele mai spectaculoase lucrări ale genului de operă
din toate timpurile, vor fi interpretate în concert de Orchestra
Simfonică Radio din Berlin, condusă de dirijorul Marek Janowski pe 15
septembrie, de la ora 19.30, pe scena Sălii Mari a Palatului. Combinând
elemente din mituri germane și scandinave, Wagner a scris el însuși
libretele, imaginându-și "opera de artă totală". Inelul magic făcut de
piticul Alberich din aurul furat de la Fiicele Rinului, bijuterie care
conferă putere asupra întregii lumi, este motivul intrigii care implică
trei generații de protagoniști, zei și personaje mitologice. Din
distribuție fac parte unii dintre cei mai importanți soliști de
repertoriu wagnerian ai momentului și unii dintre cei mai reprezentativi
soliști de operă din România. Festivalul oferă publicului o ocazie
unică de a vedea capodopera wagneriană chiar în anul în care întreaga
lume a muzicii clasice pune în lumină opera marelui compozitor. Chiar în
această vară, celebrul festival BBC Proms a fost deschis cu teatralogia
"Inelul Nibelungilor", sub bagheta titanului Daniel Barenboim, care va
fi prezent, de asemenea, în această ediție a festivalului.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu