Prima pagina » » Tetralogia "Inelul Nibelungilor", de Richard Wagner, la Festivalul "George Enescu"

Tetralogia "Inelul Nibelungilor", de Richard Wagner, la Festivalul "George Enescu"

Publicat de Radio Romania Cultural, luni, 2 septembrie 2013 | 11:33

Tetralogia "Inelul Nibelungilor", de Richard Wagner, va fi prezentată, în premieră, la Bucureşti, la Festivalul "George Enescu", prima parte a seriei începând cu "Aurul Rinului", în seara de 15 septembrie. Festivalul Internațional "George Enescu" celebrează anul internațional Richard Wagner prezentând, în premieră, tetralogia "Inelul Nibelungilor". "Aurul Rinului", "Walkiria", "Siegfried" și "Amurgul Zeilor", unele din cele mai spectaculoase lucrări ale genului de operă din toate timpurile, vor fi interpretate în concert de Orchestra Simfonică Radio din Berlin, condusă de dirijorul Marek Janowski pe 15 septembrie, de la ora 19.30, pe scena Sălii Mari a Palatului. Combinând elemente din mituri germane și scandinave, Wagner a scris el însuși libretele, imaginându-și "opera de artă totală". Inelul magic făcut de piticul Alberich din aurul furat de la Fiicele Rinului, bijuterie care conferă putere asupra întregii lumi, este motivul intrigii care implică trei generații de protagoniști, zei și personaje mitologice. Din distribuție fac parte unii dintre cei mai importanți soliști de repertoriu wagnerian ai momentului și unii dintre cei mai reprezentativi soliști de operă din România. Festivalul oferă publicului o ocazie unică de a vedea capodopera wagneriană chiar în anul în care întreaga lume a muzicii clasice pune în lumină opera marelui compozitor. Chiar în această vară, celebrul festival BBC Proms a fost deschis cu teatralogia "Inelul Nibelungilor", sub bagheta titanului Daniel Barenboim, care va fi prezent, de asemenea, în această ediție a festivalului.
Share this article :

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 
Copyright © 2009-2014. Radiocultura - Toate drepturile rezervate!