Prima pagina » » Mai sunt doua recitaluri la Mogoșoaia Clasic Fest, ediția a II-a

Mai sunt doua recitaluri la Mogoșoaia Clasic Fest, ediția a II-a

Publicat de Radio Romania Cultural, marți, 21 mai 2013 | 12:57

Palatul Brâncovenesc de la Mogoşoaia găzduiește, sâmbătă, 25 mai, şi duminică, 26 mai, incepand cu ora 17.00, ultimele două recitaluri ale Mogoșoaia Clasic Fest, ediția a II a, întregind astfel cele cinci week-end-uri muzicale de excepție.

Și de acestă dată, Mogoșoaia Clasic Fest invită publicul la întâlniri cu oaspeți de seamă. În primul recital se vor putea asculta opusuri de Beethoven și Paul Constantinescu, în versiunea interpretativă a celui mai în vogă pianist român al momentului – Horia Mihail. Acesta a avut un succes extraordinar cu ocazia celei de-a treia ediții a turneului “Pianul călător” și se pregătește pentru o nouă ediție a turneului “Flautul de aur”, eveniment la care va colabora cu flautistul Ion Bogdan Ștefănescu.

În ultima zi a festivalului, inedite, suprinzătoare și originale lucrări create de Verdi, Puccini și Rossini vor fi interpretate de Cvartetul ArtMusik, alcătuit din valoroși soliști instrumentiști ai Filarmonicii “George Enescu”.
Share this article :

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 
Copyright © 2009-2014. Radiocultura - Toate drepturile rezervate!