Prima pagina » » Andrei Marga a demisionat din funcţia de preşedintele al ICR

Andrei Marga a demisionat din funcţia de preşedintele al ICR

Publicat de Radio Romania Cultural, marți, 18 iunie 2013 | 13:47

Andrei Marga şi-a prezentat, ieri, demisia din funcţia de preşedinte al Institutului Cultural Român. Într-un comunicat,  Marga spune că, de când a fost numit în funcţia de preşedinte al Institutului Cultural Român, în data de 11 septembrie 2012, a fost supus defăimărilor, "tipice înţelegerii primitive a politicii", desi, in opinia sa, Institutul "s-a schimbat în bine". Andrei Marga a precizat că, de când conduce ICR, "s-a intrat într-o nouă interacţiune cu mediul economic, cu personalităţile şi institutele din ţară" şi "s-a revenit la folosirea chibzuită a resurselor".  Comisiile reunite pentru cultură şi politică externă din Senat cerusera anterior demisiei revocarea lui Andrei Marga din funcţia de preşedinte al Institutului Cultural Român, precum şi a vicepreşedinţilor ICR Horia Gârbea şi Vladimir Simon. Andrei Marga a fost numit la conducerea Institutului Cultural Român pe 11 septembrie 2012, prin vot în plenul Senatului. Conducerea ICR s-a schimbat după ce Guvernul a trecut institutia din subordinea Preşedinţiei în cea a Senatului. Preşedintele de atunci al Institutului, Horia-Roman Patapievici, şi foştii vicepreşedinţii Tania Radu şi Mircea Mihăieş şi-au anunţat demisia.
Share this article :

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 
Copyright © 2009-2014. Radiocultura - Toate drepturile rezervate!