
Andrei Marga şi-a prezentat, ieri, demisia din funcţia de preşedinte al
Institutului Cultural Român. Într-un comunicat, Marga spune că, de când
a fost numit în funcţia de preşedinte al Institutului Cultural Român,
în data de 11 septembrie 2012, a fost supus defăimărilor, "tipice
înţelegerii primitive a politicii", desi, in opinia sa, Institutul "s-a
schimbat în bine". Andrei Marga a precizat că, de când conduce ICR, "s-a
intrat într-o nouă interacţiune cu mediul economic, cu personalităţile
şi institutele din ţară" şi "s-a revenit la folosirea chibzuită a
resurselor". Comisiile reunite pentru cultură şi politică externă din
Senat cerusera anterior demisiei revocarea lui Andrei Marga din funcţia
de preşedinte al Institutului Cultural Român, precum şi a
vicepreşedinţilor ICR Horia Gârbea şi Vladimir Simon. Andrei Marga a
fost numit la conducerea Institutului Cultural Român pe 11 septembrie
2012, prin vot în plenul Senatului. Conducerea ICR s-a schimbat după ce
Guvernul a trecut institutia din subordinea Preşedinţiei în cea a
Senatului. Preşedintele de atunci al Institutului, Horia-Roman
Patapievici, şi foştii vicepreşedinţii Tania Radu şi Mircea Mihăieş
şi-au anunţat demisia.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu