Prima pagina » » Stagiunea Sălii Radio se încheie sub semnul bicentenarului Verdi

Stagiunea Sălii Radio se încheie sub semnul bicentenarului Verdi

Publicat de Radio Romania Cultural, marți, 18 iunie 2013 | 13:48

La început de octombrie 2012, stagiunea Orchestrelor şi Corurilor Radio România se deschidea prin concertul eveniment conceput în jurul capodoperei „Carmina Burana” a lui Carl Orff,  Sala Radio fiind atunci plină până la refuz. Numeroşi artişti invitaţi din ţară şi de peste hotare, evenimente speciale, primul concert din istoria Orchestrei Naţionale Radio la Chişinău, participarea la cel mai important festival de muzică din China - SHANGHAI SPRING INTERNATIONAL FESTIVAL – cea de-a doua ediţie a Festivalului VIORI DE COLECŢIE la Sala Radio, Concertul Regal în onoarea Zilei Regalităţii, participarea la concertul susţinut de Andrea Bocelli la Bucureşti - sunt numai câteva dintre cele mai frumoase momente ale stagiunii 2012-2013 a Orchestrelor şi Corurilor Radio România. În anul în care întregul glob sărbătoreşte bicentenarul Verdi – două sute de ani de la naşterea marelui compozitor – vineri, 21 iunie, stagiunea Sălii Radio se va încheia cu Recviemul lui Verdi. Publicul se va reîntâlni cu Orchestra Naţională Radio sub bagheta dirijorului ei principal, tânărul şi carismaticul TIBERIU SOARE.
Share this article :

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 
Copyright © 2009-2014. Radiocultura - Toate drepturile rezervate!