Mâine, la Filarmonica Braşov, se va desfăşura un concert simfonic sub
bagheta dirijorului Mihail Agafiţa si cu Horia Mihail ca solist. În
program vor fi Lutoslawsky, Rachmaninov si Haydn. Mihai Agafiţa,
originar din Republica Moldova, este un valoros reprezentant al tinerei
generaţii de dirijori, susţinând, în decursul a 15 ani, peste 350 de
concerte simfonice şi spectacole de operă şi balet alături de colective
din diverse colţuri ale lumii. A participat la prestigioase festivaluri
internaţionale de muzică, unde prestaţia sa dirijorală a fost
întâmpinată cu entuziasm de public şi apreciată la superlativ de către
mass-media. A colaborat cu personalităţi de renume ale lumii muzicale,
iar repertoriul său impresionant conţine creaţii muzicale de diverse
genuri şi stiluri de la preclasic la contemporan, printre care şi
lucrări în primă audiţie.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu