Mâine, de la ora 19.00, la Radio România Cultural, şi sâmbătă, de la ora
13.15, la Radio România Internaţional, Teatrul Naţional Radiofonic
prezintă în premieră radiofonică "Iarna cărţilor noastre" de Ana Boariu,
spectacol realizat de Redacţia Teatru a Societăţii Române de
Radiodifuziune şi Signis România, cu sprijinul Administraţiei Fondului
Cultural Naţional. Regia artistică: Ana Boariu. În distribuţie: Victor
Rebengiuc, Andreea Bibiri, Irina Petrescu, Ozana Oancea, Marius
Stănescu, Coca Bloos, Mihai Constantin, Ana Ciontea, Constantin Florescu
şi copilul Yvona Berceanu. "Iarna cărţilor noastre" reprezintă o
îmbinare tulburătoare de ficţiune şi document istoric, rememorarea unor
destine emblematice pentru spiritualitatea românească, o privire
retrospectivă spre Blajul din anii 1948 şi 1968, cruciali pentru istoria
ţării noastre. Scenariul "Iarna cărţilor noastre" de Ana Boariu
reprezintă, totodată, şi baza unui spectacol multimedia, prezentat la
Blaj şi la Bucureşti.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu