După ce a fost prezentat şi în cadrul Festivalului Internaţional de
Teatru de la Sibiu, ediţia 2013, spectacolul KMEHIN (Trufe) va putea fi
urmărit la Teatrul Odeon, joi, 20 iunie. Cu ajutorul dansului şi al
teatrului, Kmehin explorează tema mâncării, o temă care face conexiunea
directă dintre cultural şi biologic, dintre satisfacerea unei dorinţe şi
condiţionarea socială, dintre exces şi lipsă. Kmehin invită publicul să
ia parte la o cină unde un grup de oameni cu relaţii incerte se reunesc
în jurul unei mese. Pe durata spectacolului se rememorează poveşti care
au un singur lucru în comun, mâncatul. Diversitatea poveştilor expune
schimbările sociale şi prezintă diverse ritualuri culturale.
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu